I have a crazy idea…

I am thinking it could be fun to do a monthly feature on here of dollar store meals. This would be meals where every item was purchasable at a Dollar Tree, Family Dollar, Dollar General or Big Lots… Or I guess even Walmart, keeping the per person cost for each item (ie. Meat, veg, seasoning, etc.) $1 or under, and the entire meal under $5 per person. (Items used often would be figured based on percentage used times price divided by # of people. Like salt, olive oil, crackers, etc. Items used periodically would be figured by price divided by # people. Like poultry seasoning, honey, etc.) What do you guys think?

Oh, want to get that wall quote for YOUR kitchen?  You can buy it from MetropolisDesigns for only $35.00 (plus s&H) on Etsy.com: here.

Leave a Reply